Stránka Školského výpočtového laboratória


Úvod

Vitaj na nových pseudooficiálnych stránkach Školského výpočtového laboratória! ŠVL je miesto kutúry a oddychu (a štúdia) na GJH. Cez prestávky a po vyučovaní sa tu nájdu voľné počítače k použitiu a na Zemi snáď neexistuje pokojnejšie miesto. Tieto stránky sú tu preto, aby ŠVL aj ostalo kutúrnym miestom, a aby oboznamovali ŠVLákov s históriou a pravidlami laboratória.

Ak chcete ŠVL iba rýchlo a ľahko používať, odporúčam prečítať si QuickStart Guide pre potencionálneho ŠVLáka.

Každý používateľ ŠVL je rovnako povinný dodržiavať tento poriadok ŠVL.


Novinky

Problémy s DNS, migrácia na Cloudflare

Autor: danizek | 2023-07-08 10:07:16

Identifikovali sme problém s našimi DNS servermi, kde niektorí zo sekundárnych DNS serverov nespadajúcich pod našu kontrolu vracali zastaralé záznamy, čo sa prejavovalo hlavne nekonzistentnými problémami s konektivitou a prístupom na naše webstránky (prípadne dlhým čakaním), a odosielaním emailov z Google Workspace našej domény na externé domény.

Problém sme vyriešili a v rámci riešenia problému sme sa rozhodli premigrovať náš autoritatívny DNS server do cloudu na službu Cloudflare, čo nám prínáša viacero výhod - konkrétne vysokú dostupnosť a rýchlejšie vracanie záznamov.

Admini GJH


Zlyhanie routeru (smerovača)

Autor: danizek | 2022-09-15 12:46:41

Ahojte GJHáci

určite ste si všimli, že tento týždeň toho veľa nešlo (korektné by bolo povedať, že vlastne nič nešlo). Dôvodom bolo skoré, neočakávané zlyhanie routeru v pondelok v poobedňajších hodinách. Pripojený bol len dva roky a jedná sa o najdrahší router tejto značky - EdgeRouter Infinity. Router je veľmi kľúčové zariadenie, ktoré prepája všetky lokálne siete a vonkajšiu sieť s poskytovateľom internetu. Intenzívne sme pracovali na obnovení a podarilo sa nám rýchlo nastaviť starší záložný router, a aktuálne už funguje všetko, až na študentskú wifi (a pár výnimiek), ktorú spojazdníme v priebehu týždňa.
Avšak, kvôli celkovej nedostupnosti routerov na trhu momentálne nevieme povedať, kedy sa vrátime k optimálnemu fungovaniu siete - a informácie naznačujú, že to môže byť až pár mesiacov. Veríme, že záložný router nebude problém a zmenu výrazne nepocítime.

Admini SŠ Novohradskej


Zmena portu SSH / SFTP na Turingu

Autor: danizek | 2022-09-12 16:12:37

Z bezpečnostných dôvodov bol zmenený port pre prístup cez SSH a SFTP na nový port 30000. Údaje v návodoch sú taktiež aktualizované.


Archív

Copyright (C) 2015-2021 Jakub Veselý & Lenka Koplíková, built using UIKit

Verzia 3.0