ŠVL explained


Teraz sa budeme zaoberať pripojením sa do školy z pohodlia domova, menovite vzdialeným príkazovým riadkom na serveri a prenosom súborov medzi domácim počítačom a školským serverom.

Prenos súborov (SFTP)

Na prenos súborov používame protokol SFTP (pozor, nepomýliť si ho so Simple FTP, ktorý má rovnakú skratku a dnes sa už prakticky nepoužíva) (alebo starší a menej odporúčaný SCP) a klientsky software WinSCP alebo FileZilla. Prehliadanie v tomto programe je organizované do dvoch panelov - v jednom vidíte obsah disku počítača pri ktorom sedíte, v druhom adresárovú štruktúru na vzdialenom počítači.

Ako nastaviť program WinSCP alebo FileZilla k pripojeniu sa na školský server:

Session
Host Name:turing.gjh.sk
Port:30000
Connection type:SFTP
User name:Vaše prihlasovacie meno
Password:Váš password - odporúčam nevypĺňať, program sa naň opýta

Vzdialený príkazový riadok (SSH)

Na internete existujú nepretržite bežiace počítače - servery, na ktorých môžu bežať programy aj bez toho, aby sme pri nich sedeli. Musíme sa k nim vzdialene pripojiť a ovládať ich. Pogramy na nich však môžu ostať bežať aj po našom odpojení. Jeden z príkladov môže byť preberanie mailov. Vtedy použijeme mailového klienta, ktorý použije istý protokol, aby sa pripojil k serveru a maily vypýtal.

Program alebo hardware, ktorý je pripojený k serveru, pomocou ktorého server ovládame, sa naýva terminál. Dnes sa už málokde nachádza server s HW terminálmi - používajú sa sieťové programy (terminal klienty) emulujúce ich činnosť komunikujúce so serverom rôznymi sieťovými protokolmi. Výhoda týchto klientov je v tom, že si ich môžeme pustiť prakticky na ľubovolnom počítači pripojenom k sieti a ovládať server z pohodlia kresla. V minulosti sa používal protokol Telnet, avšak ten nie je šifrovaný a ktokoľvek, kto by odchytával sieťovú prevádzku, by videl prenášané heslá, zadávané príkazy a podobne. Z tohto dôvodou sa už nepoužíva a namiesto neho sa používa SSH. Na nadviazanie SSH spojenia z pohodlia domova použijeme klienta PuTTY. Po pripojení k serveru nám server pustí prostredie (shell), do ktorého budeme môcť zadávať príkazy a ono nám bude odpovedať výstupmi. Na GJH serveri požívame ako shell rozšírený program bash. Cez protokol SSH sa pripájame k textovým shellom, to znemaná, že naše príkazy píšeme na klávesnici a výstupy sa vypisujú na konzolu (obrazovku) vo forme textu. Nepoužívame myš ani grafický režim.

PuTTY

PuTTY je program emulujúci prácu terminálu, čiže umožňujúci pripojenie k serveru. Aby sme ho mohli použiť, stačí spraviť iba:

 1. Stiahnuť program na jeho download stránke v časti Binaries
 2. Nastaviť spojenie:
  Nezabudnite si session pomenovať a uložiť kliknutím na tlčítko Save ešte pred kliknutím na Open.
  Session
  Host Name:turing.gjh.sk
  Connection type:SSH
  Port:30000
  Terminal->Keyboard
  The Backspace key:Control-? (127)
  The Function keys and keypad:Linux
  Window->Translatioin
  Character set:ISO-8859-2:1999 (Latin-2, East Europe)
 3. Kliknúť Open, zadať meno a heslo
 4. Ovládať shell a po skončení práce sa odhlásiť napríklad príkazom logout

Bash

Keď už je tu aká-tá zmienka o programe bash, zišlo by sa uviezť nejaký rýchlokurz geniality. Kto zažil operačný systém DOS, tomu bude táto téma bližšia. Rovnako ako v prostredí DOS prompt aj v bashi sa píšu rôzne príkazy za výzvu, ktorej sa hovorí aj promt. Podstatná vec v linuxe je to, že adresáre sa v cestách oddeľujú obyčajným lomítkom (/) a nie backshom (\). Rovnako absolútne cesty nezačínajú písmenkom disku, ale opäť proste lomítkom (napríklad: /tmp/..cesta../subor.txt).Copyright (C) 2015-2021 Jakub Veselý & Lenka Koplíková, built using UIKit

Verzia 3.0